۷ گیاه دارویی برا ی درمان زخم معده

۷ گیاه دارویی برا ی درمان زخم معده

۷ گیاه دارویی برا ی درمان زخم معده 720 480 سعید خالق پناه

از جمله بیماری های دردآور و رایج در بین زنان, مردان و حتی کودکان می توان به زخم معده اشاره کرد که با نام های زخم گاستریک یا زخم پپتیک نیز شناخته می شود. ولی در زبان عامیانه همان زخم معده است. به گزارش انجمن گوارش آمریکا از هر ۱۰ نفر لااقل یک نفر در طول زندگی اش به زخم معده مبتلا شده است.

زخم معده در قسمت جداره داخلی معده یا دوازدهه ( بخش ابتدایی روده کوچک ) به وجود می آید و وقتی اسید معده باعث تخریب پوشش معده شود, بروز می کند.

دیدگاهی در بین مردم وجود دارد که بر این باور است که استرس, اضطراب و مصرف غذاهای تند باعث زخم معده می شود در صورتی که این باور غلط است ولی می توان گفت این موارد منجر به افزایش تولید اسید معده می شود.

معمولا برای درمان زخم معده از داروهای آنتی بیوتیک تجویز و استفاده می شود که خود این داروها می تواند با عوارض جانبی این زخم را ملتهب و گسترش دهد. به همین جهت اکثرا افراد درگیر با این بیماری ترجیهشان مصرف داروهای طبیعی و درمان های خانگی است. در این مقاله قصد داریم تعدادی از این داروها و روش ها را به شما معرفی کنیم و امیدواریم این روش ها بتوانند به درمان زخم معده تان کمک کند و باعث بهبودی تان شود. با عطاری طبیعت همراه باشید.

۱ – ریشه ی شیرین بیان

طریقه ی مصرف به این شکل است که ۱ تا ۲ قشق چای خوری ریشه ی شیرین بیان را با ۱ فنجان آب مصرف می کنید. ابتدا آب را بجوشانید و مقدار تعیین شده‌ی ریشه‌ی شیرین بیان را به آن اضافه نمایید. اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه شیرین بیان در آب جوش دم بکشد. این دمنوش را از صافی عبور دهید و آن را نوش جان کنید. این کار را به مدت ۱ هفته، روزی ۲ تا ۳ مرتبه انجام دهید.

۲ – چای سبز

چای سبز با داشتن فلاونوئید به عنوان یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای زخم معده شناخته می‌شود. طریقه ی مصرف بدین شکل است که مقدار اندکی برگ چای سبز را با یک فنجان آب مصرف کنید. در صورت نداشتن برگ چای سبز میتوانید از چای سبز کیسه اس استفاده کنید.

ابتدا آب را بجوشانید و برگ‌های چای سبز یا کیسه‌ی چای سبز را در آن قرار دهید. اجازه بدهید چای به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه به خوبی دم بکشد. سپس چای را بنوشید. این کار را روزانه ۲ تا ۳ بار انجام دهید.

۳ – زنجبیل و عسل

استفاده از ترکیب زنجبیل و عسل یکی دیگر از راه ‌حل‌های طبیعی برای تسکین درد و التهاب زخم‌های معده به شمار می‌رود. ۱ قاشق چای خوری عسل طبیعی را با ۱ تا ۲ قشق چای خوری آب زنجبیل یا رنده ی زنجبیل مصرف کنید. بدین شکل که مواد را با یکدیگر مخلوط نمایید. سپس، این مخلوط را میل کنید. این کار را روزانه ۱ تا ۲ مرتبه تکرار کنید.

۴ – خیار

استفاده از خیار نیز از دیگر درمان‌‌های خانگی موثر برای زخم معده به شمار می‌رود؛ زیرا خیار دارای اثر خنک کنندگی و پاک کنندگی است. از این رو، خیار می‌تواند به تسکین زخم معده و علائم آن نظیر سوء هاضمه و ترش معده کمک نماید. می‌توانید روزانه ۲ تا ۳ عدد خیار نوش جان کنید. همچنین می‌توانید آب خیار را نیز بگیرید و سپس، آن را در یخچال قرار دهید. آب خیار را هنگام صبح به صورت ناشتا میل بفرمایید.

۵ – بادام و شیر

این ترکیب نیز یک دیگر از راههای درمان زخم معده و جلوگیری از التهاب و درد آن می باشد. برای درست کردن این ترکیب مقداری بادام و یک فنجان شیر مورد نیاز است. بادام‌ها را در آب بخیسانید و سپس پوست‌شان را جدا کنید. سپس آن‌ها را بکوبید تا به خمیر تبدیل شوند. این خمیر را به شیر بیفزایید و این مخلوط را به خوبی به هم بزنید. در نهایت، این مخلوط را فورا نوش جان فرمایید. این کار را روزانه ۱ تا ۲ مرتبه تکرار کنید.

۶ – آلوئه ورا

آب آلوئه ورا می‌توانید به عنوان یکی از درمان‌های خانگی و طبیعی زخم معده استفاده کنید. آب آلوئه ورا می‌تواند ترش و میزان اسیدی بودن معده را که ناشی از بیماری زخم معده است، کاهش و تسکین دهد. برای تهیه این ترکیب به ۲ قشق چای خوری ژل آلوئه ورا و ۱ فنجان آب نیاز داریم. همه‌ی مواد را با یکدیگر مخلوط کنید. سپس، آن را بنوشید. این کار را روزانه ۲ تا ۳ مرتبه تکرار کنید.

۷ – دمنوش زرشک

دمنوش زرشک برای درمان ورم و زخم معده و روده مناسب است همچنین جهت درمان اسهال‌های خونی یا زخم روده نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به دلیل وجود ویتامین B فراوان در زرشک، دم کرده میوه آن در پیشگیری از سرماخوردگی نقش بسزایی دارد . همه‌ی بخش‌های گیاه از جمله میوه، برگ، ریشه، پوست ریشه، ساقه و گل آن مورد استفاده دارویی قرار میگیرد.

برای تهیه این ترکیب به ۵۰ گرم زرشک آبگیری تازه و ۲ قاشق عسل و ۳ لیوان آب نیاز داریم. زرشک‌ها را تمیز کنید و به همراه آب جوش روی حرارت قرار دهید و پس از آنکه به جوش آمد حرارت را ملایم کنید و اجازه دهید محلول به مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد. سپس دم کرده را در یک لیوان و یا فنجان بزرگ بریزید و عسل را به آن بیافزایید و بهم بزنید تا کاملا عسل حل شود و به آرامی این نوشیدنی خوش رنگ و پر خاصیت را میل کنید.

داروها و دمنوش های زیادی به تقویت و درمان زخم و التهاب معده کمک می کنند که ما برای شما تعداد خیلی کمی را معرفی کردیم. طبق پژو هش های محققان طب سنتی دمنوش‌هایی مثل بابونه، بادرنجبویه، زیره سبز، شیرین بیان، انیسون، سنبل الطیب و افسنطین و از همه مهمتر مومنایی( موملایی) برای درمان این بیماری مفید هستند. امیداریم از مقاله نهایت استفاده را برده و در جهت درمان زخم معده خود از این دمنوش ها و ترکیب های داروهای گیاهی استفاده کنید.

Avatar

سعید خالق پناه

سعید خالق پناه هستم مدیر سایت عطاری طبیعت - و کارشناس گیاهان دارویی، طبیعی، کوهی و محصولات عطاری

نوشته شده توسط: سعید خالق پناه